Przejdź do treści

|

Pon – Pt: 8.00 – 18.00

Monitorowanie leczenia cukrzycy typu 2. przez lekarza

Cukrzyca typu 2. jest przewlekłą chorobą metaboliczną, której skuteczną kontrolę umożliwiają precyzyjne narzędzia diagnostyczne. W dzisiejszym wpisie skupimy się na roli hemoglobiny glikowanej w monitorowaniu cukrzycy typu 2 i dlaczego jest to kluczowy wskaźnik w zarządzaniu tą chorobą.

Hemoglobina glikowana – co to takiego?

Hemoglobina glikowana (HbA1c) to wskaźnik, który odzwierciedla średni poziom glukozy we krwi w ciągu ostatnich 2-3 miesięcy. Umożliwia to lekarzowi rodzinnemu uzyskanie informacji o długoterminowej kontroli cukrzycy pacjenta.

Docelowa wartość HbA1c nie jest taka sama dla wszystkich pacjentów. Zależy m.in. od:

  • wieku pacjenta,
  • chorób współistniejących

Dlaczego warto monitorować chorobę i regularnie się badać?

Pacjenci naszej poradni, chorujący na cukrzycę typu 2., mają oznaczony poziom HbA1c przynajmniej 1 raz w roku. Wyniki HbA1c pozwalają lekarzowi na ocenę skuteczności aktualnego planu leczenia.

W przypadku niezadowalających wyników, lekarz może dostosować schemat leczenia, uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta.

W przypadku umiarkowanej lub niskiej wartości HbA1c lekarz może rozważyć mniej intensywną terapię, co może obejmować modyfikacje diety, zwiększoną aktywność fizyczną lub dostosowanie dawek leków.

W przypadku wysokich wartości HbA1c lekarz może zdecydować się na bardziej intensywną terapię, która może obejmować zwiększone dawki leków, włączenie nowych leków, czy nawet insuliny.

Wyniki HbA1c pozwalają lekarzowi ocenić, czy dieta pacjenta jest skuteczna w kontroli poziomu glukozy. W przypadku potrzeby dietetyk w naszej poradni może wspólnie z pacjentem dostosować plan żywieniowy.

Przeciwdziałaj powikłaniom cukrzycy

Skuteczne utrzymanie HbA1c na właściwym poziomie pomaga w prewencji powikłań cukrzycowych, takich jak choroby serca, nerek, oczu czy uszkodzenia nerwów. Lekarz jest w stanie monitorować i wcześnie reagować na ewentualne zagrożenia.

Umów wizytęSkontaktuj się z nami

Spis treści:

Hemoglobina glikowana – co to takiego?Dlaczego warto monitorować chorobę i regularnie się badać?Przeciwdziałaj powikłaniom cukrzycy